تبلیغات
امـانت نـیـوز - حرام خواری اقتصادی بانکها
 
امـانت نـیـوز
سایت خبری واطلاع رسانی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : غلامرضا خاکپور
مطالب اخیر
نظرسنجی
به نظر شما آقای روحانی در تحقق دولت اعتدال موفق خواهد بود؟

برچسبها
چهارشنبه 24 شهریور 1395 :: نویسنده : غلامرضا خاکپور
در سالهای اخیر با علنی شدن پرونده‌های فساد اعم از ویژه خواری‌ها و یا دریافت حقوق‌های کلان موجی از نارضایتی در میان مردم ایجاد شد. یکی از موارد تأسف بار از میان تخلفات انجام گرفته، بحث پرداخت وام‌های کلان با شرایط خاص در بازپرداخت به افراد خاص بود. مرور اسامیِ دریافت کنندگانِ مبالغ دریافت شده و توجه به مناصب و مسئولیت این افراد، موجب ناراحتی مضاعف عموم مردم شد؛ چرا که وام‌های چند ده و چند صد میلیونی دریافتی آنها نه از روی نیاز؛ که به دلیل هزینه‌های مضاعف و بعضاً تشریفاتی این افراد بوده است. همچنین در پرونده‌هایی با موضوع ویژه خواری، نکته‌ی سؤال برانگیز دیگری وجود داشت و ارائه وام به بدهکارانی بود که علی رقم داشتن بدهی‌های سنگین بانکی، مجدداً موفق به دریافت وام‌های کلان می‌شدند. این مسئله با رفتار بانکها در ارائه وام به افراد معمولی در تعارض و تناقض است. چرا که بانکها انواع و اقسام کارشکنی و مانع تراشی را برای دریافت وام‌هایی با مبالغ بسیار پایین انجام می‌دهند و در توجیه رفتار خود از بدهی بالای مردم به بانکها به واسطه‌ی بازپرداخت وام‌ها می گویند.

یکی از مسائلی که موجب بروز اختلاف میان بانکها و مشتریان شده تغییر ماهیت کاری بانکهاست. در حالی که بانکها و مؤسسات مالی موظف به ارائه خدمت به سپرده گذاران هستند، آنچه که امروزه در کارکرد بانک‌ها می‌بینیم، بیشتر توجه به کسب سود مضاعف برای خود بانک است. به عنوان مثال دریافت سودهای گزاف در مقابل ارائه وام و همچنین دریافت دیرکرد بازپرداخت وام، تناقض آشکاری با جنبه‌ی خدماتی بانکها دارد. با توجه به حرام بودن اخذ دیرکرد، این رفتار بانکها عملاً نشان دهنده‌ی بی توجهی بانکها به مسائل شرعی است.

با توجه به اینکه سیستم بانکداری کشور مدعی بانکداری اسلامی و بدون رباست، برای پاسخ به این شبهات بارها از مراجع تقلید استفتاء به عمل آمده است. مراجع عظام تقلید همواره بحث دریافت جریمه‌ی دیرکرد را برای دو طرف (بانک و مشتری) شرعاً حرام دانسته‌اند، اما آنچه که تا به امروز اتفاق افتاده برخلاف این حکم شرعی است. در واقع با انجام این کار، بانک و یا موسسه ارائه دهنده‌ی وام، در حال ترویج بی توجهی به احکام شرعی مربوط به این موضوع و شریک نمودن مردم در گناه خود می‌شوند. از طرفی این نکته را نیز باید گفت که برای اجرای این حکم شرعی، پیگیری و اقدام عملی موثری توسط هیچ یک از دولتها صورت نگرفته است.

در حالی که ربا در حال ریشه دواندن در بدنه‌ی نظام بانکی کشور است، اقدامی در مقابله با آن صورت نگرفته و تنها اتفاقی که رخ داده، برگزاری سمینار و هم اندیشی های متعدد و بی نتیجه برای مطرح کردن بحث بانکداری بدون ربا است. سمینارهایی که تنها به ارائه‌ی بیانیه در سخنرانی‌ها ختم می‌شوند و تا به امروز نتوانسته‌اند بانکها را ملزم به رعایت احکام شرعی، در کشوری اسلامی بنماید.
درجا زدن سیستم بانکی کشور در حالی روی می‌دهد که مردم درگیر مشکلات متعدد معیشتی هستند. مشکلاتی که می‌شود با ارائه وام‌هایی با سود بازپرداخت پایین و نبود جریمه دیرکرد، بسیاری از آنها را برطرف نمود. همچنین شاهد نیاز مبرم بنگاههای اقتصادی و واحدهای صنعتی بسیاری به دریافت کمک‌های مالی برای رهایی از فشار اقتصادی ناشی از رکود هستیم.

اگرچه که مشکلات مالی بسیاری از این واحدهای صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی، ناشی از بدهکار شدن آنها به همین بانک‌ها می‌باشد. بدهی‌هایی که همراه با بازپرداخت‌های سنگین، دریافت سود مضاعف و دریافت جریمه دیرکرد همراه شده‌اند تا کمر فعالان صنعت کشور را بیشتر ازپیش خم کنند.

نتیجه‌ی عملکرد بانکها، متفاوت از رسالت سیستم بانکی کشوری است که داعیه‌ی بانکداری اسلامی را دارد. سیستم بانکداری اسلامی باید نیاز سپرده گذارن خرد خود را مرتفع سازد و با تزریق سرمایه به بنگاه های اقتصادی، برای آنها حاشیه‌ی امنی برای تولید ایجاد کند و موجب دلگرمی برای ادامه فعالیتشان باشد.

پس از موضع گیری‌های قاطع مراجع عظام تقلید درباره اشکال شرعی دریافت جریمه دیرکرد توسط بانکها، اخیراً نیز علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سالروز بانکداری اسلامی، با مدیران عامل بانک‌های دولتی ملی، ملت، تجارت، پست بانک، مسکن، توسعه صادرات، صنعت و معدن، توسعه تعاون، رفاه و کشاورزی دیدار کرد. او در این دیدار خاطرنشان کرد: بخشی از مردم کشور نیازمند دریافت وام‌های قرض الحسنه هستند که باید در این زمینه به مردم خدمت ارائه شود؛ اما نکته‌ای که در صحبت‌های دکتر لاریجانی مهمتر جلوه می‌کرد، صحبت از راهکار قانونی برای بانکها در رابطه با جریمه دیرکرد وام‌ها بود. در این راستا دکتر لاریجانی درخصوص معوقات بانکی تصریح کرد: در قانون برای تقسیط معوقات بانکی و بخشش جرائم دیرکرد در پرداخت اقساط را به بانک‌ها اجازه داده شده است، بنابراین باید بانک‌ها در این رابطه اطلاع رسانی کنند. البته برای مشتریان خوش حساب می‌تواند شرایط ویژه‌تری قائل شوند.

وقتی که از باز بودن دست بانکها از لحاظ قانونی، برای برطرف ساختن مشکل دیرکردها سخنی به میان می‌آید، این مسئله مطرح می‌شود که چرا تا به امروز هیچ بانکی و هیچ مدیری به این قانون استتناد نکرده و از آن استفاده نکرده است! با توجه به رفتار و مواجهه بانکها با سپرده گذاران و مطرح نکردن راه حل قانونی پیش بینی شده، این شبهه به وجود می‌آید که بانکها تمایلی برای حل مشکل سپرده گذاران و ارائه تسهیلات و چشم پوشی از دریافت جریمه دیرکرد ندارند.

پافشاری بانکها برای دریافت جریمه دیرکرد از سپرده گذارانِ معمولی و با رقمِ وام‌های دریافتیِ اندک، در مقابل برخورد مسالمت آمیز و ارائه تخفیفات و تسهیلات ویژه با مبالغ هنگفت به بدهکاران بانکی (که عمدتاً به دلیل مسائل سیاسی است) اوج رفتار متناقض بانکهاست. در حالی که جوانان کشور باید برای دریافت یک وام ۱۰ میلیونی کفش آهنین می‌پوشند و مسیر تودرتوی بانکها و قوانینشان را طی می‌کنند، وام‌های چند صد میلیونی و میلیاردی ویژه خواران بدهکار، به راحتی وصول می‌شود.

ای کاش مسئولین سیستم بانکی کشور، در یکی از سمینارهای پاسداشتِ بانکداری اسلامی به این نتیجه برسند که یا برای تحقق و نمود قوانین اسلام در سیستم بانکی کشور انقلابی صورت دهند، یا لااقل کلمه اسلامی را از آن حذف کنند، چرا که این نام جفا به اسلام است. اگر این بانکداری اسلامی است، چرا باید تناقضات فاحش در عملکرد آنها وجود داشته باشد و احکام شرعی مراجع عظام نادیده گرفته شود؟ اگر این بانکداری بر اساس نظام بانکداری جهانی ر است، پس چرا نام اسلام را بر آن نهاده‌ایم، حال آنکه در بعضی از کشورها سود بازپرداخت وام، از سود بازپرداخت وام قرض الحسنه ی کشور ما نیز پایین‌تر است

همچنین نحوه ی ارائه وام و شرایط بازپرداخت این مبالغ با شرایط بسیار مطلوب تری نسبت به بانکداری اسلامی ما می باشد، به عنوان مثال در کشورهایی مانند سوئیس، ژاپن و سوئد نرخ سود بازپرداخت وام به ترتیب، 0/75-،0/10- و0/75- می باشد. شاید نام بردن از این سه کشور به دلیل بالا بودن سطح رفاه در جامعه و یا قدرت صنعتشان و مقایسه ی آن با کشور ایران خیلی معقول نباشد؛ اما مقایسه ی رقم سود بازپرداخت وام در کشورمان، با کشور جنگ زده ای مانند افغانستان و یا کشور یونانِ درگیر با رکود اقتصادی، معقول تر و البته دردناکتر است. براساس گزارش بانک جهانی نرخ سود بانکی برای کشور ایران در حالی 20% می باشد که در افغانستان بین 15 تا 21 درصد و در یونان 4.75 درصد است.

دردناکتر از مشاهده ی پایین تر و یا برابر بودن نرخ سود افغانستانِ جنگ زده با کشور ایران، نظاره کردن توجیهات سیستم بانکی کشور و دم زدن از بانکداری اسلامی است. این سیستم بانکداری نه بر مبنای اسلام است نه اخلاق انسانی. سیستم بانکداری که فربه شدنِ رو به رشدش را شاهد هستیم، تنها یک بنگاه اقتصادی برای کسب سود سهامداران خاص و دولتهایی است که با شعار خدمت گذاری و تحت لوای نام اسلام، در حال خدشه دار کردن اسلام  هستند و با بی توجهی به معیشت مردم و نیاز آنها به خدمات و تسهیلات بانکی، اصول بانکداریِ جهانی را هم رعایت نمی کنند.نوع مطلب : اخبار روز، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 06:31 ب.ظ
I like the valuable info you supply for your articles.
I'll bookmark your weblog and check once more here regularly.
I'm reasonably sure I'll learn lots of new stuff right
right here! Best of luck for the next!
چهارشنبه 16 اسفند 1396 12:35 ق.ظ
سلام به هر کس، در واقع برای من خوب است که مراجعه کنید
این صفحه وب شامل اطلاعات گرانبها است.
دوشنبه 2 بهمن 1396 10:49 ب.ظ
سلام من وبلاگ شما استفاده از msn را کشف کردم. به این معنا که
یک مقاله نوشته شده بسیار منظم من مطمئنم که آن را نشانه گذاری کرده و به خواندن بیشتر از خود بازگردانم
اطلاعات مفید. از پست شما متشکرم
مطمئنا برگشتم
جمعه 17 آذر 1396 12:11 ق.ظ
Link exchange is nothing else except it is just
placing the other person's weblog link on your page at appropriate place and other person will also do similar in favor of you.
سه شنبه 17 مرداد 1396 01:41 ق.ظ
I enjoy, lead to I discovered just what I was having a look for.
You have ended my four day long hunt! God Bless
you man. Have a great day. Bye
سه شنبه 17 مرداد 1396 12:14 ق.ظ
Remarkable issues here. I'm very satisfied to peer your post.
Thank you a lot and I am having a look ahead to contact you.
Will you please drop me a mail?
جمعه 13 مرداد 1396 03:47 ب.ظ
I really like it whenever people get together and share opinions.
Great website, keep it up!
جمعه 6 مرداد 1396 09:03 ب.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a
amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you!
However, how can we communicate?
جمعه 6 مرداد 1396 07:48 ق.ظ
What a information of un-ambiguity and preserveness of precious know-how on the topic of unexpected feelings.
یکشنبه 1 مرداد 1396 01:08 ب.ظ
Hi there! I could have sworn I've visited your blog before but after looking at many of the
articles I realized it's new to me. Anyways,
I'm definitely delighted I came across it and I'll be book-marking it and checking back frequently!
دوشنبه 12 تیر 1396 04:39 ق.ظ
You could definitely see your enthusiasm within the paintings you write.
The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe.
Always follow your heart.
یکشنبه 4 تیر 1396 09:51 ق.ظ
Loving the information on this site, you have done great job on the blog posts.
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396 09:23 ب.ظ
I absolutely love your website.. Great colors & theme. Did you create this website yourself?
Please reply back as I'm attempting to create my very own site and would love to learn where you got this from or exactly what
the theme is called. Thank you!
پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 12:46 ق.ظ
I am regular reader, how are you everybody?
This piece of writing posted at this web page is in fact fastidious.
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 04:25 ب.ظ
Useful information. Lucky me I discovered your web site by accident, and I'm stunned why this twist
of fate didn't came about earlier! I bookmarked it.
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 03:09 ب.ظ
Hey! I know this is kinda off topic however , I'd figured I'd ask.

Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
My website discusses a lot of the same topics as yours and I feel
we could greatly benefit from each other. If you
might be interested feel free to shoot me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!
شنبه 2 اردیبهشت 1396 05:48 ق.ظ
If you would like to improve your familiarity just keep visiting this website and be updated with the hottest gossip posted here.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 12:45 ب.ظ
When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments
are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the
same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service?
Thank you!
جمعه 25 فروردین 1396 11:48 ق.ظ
hey there and thank you for your information – I have definitely picked up
something new from right here. I did however expertise
several technical issues using this site, since I
experienced to reload the site many times previous to
I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting
is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect
your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing
with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective intriguing
content. Ensure that you update this again very soon.
جمعه 25 فروردین 1396 04:00 ق.ظ
Wonderful article! We will be linking to this great article on our site.
Keep up the good writing.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 05:58 ق.ظ
You have made some good points there. I looked on the web for
more info about the issue and found most people will go along with your
views on this website.
شنبه 19 فروردین 1396 08:28 ق.ظ
Undeniably believe that which you stated.
Your favorite reason seemed to be on the net the simplest thing to be aware of.

I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don't
know about. You managed to hit the nail upon the top and
defined out the whole thing without having side-effects , people could
take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :