تبلیغات
امـانت نـیـوز - اصولگرای تحول‌خواه هستم/ نه در مقابل دولتها بودم و نه تابع آنها
 
امـانت نـیـوز
سایت خبری واطلاع رسانی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : غلامرضا خاکپور
مطالب اخیر
نظرسنجی
به نظر شما آقای روحانی در تحقق دولت اعتدال موفق خواهد بود؟

برچسبها
محمد دهقان، نائب رئیس دوم موقت مجلس دهم گفت: رای نمایندگان مجلس از همه گروه های سیاسی به بنده برای 7 سال عضویتم در هیات رئیسه هم حکایت از آن دارد که در منظر دیگران بیش از آنکه فردی سیاسی باشم یک کارشناس حقوقی هستم. گروه سیاست جهان نیوز ـ طراح طرح های مهم و کلیدی مجلس همچون «طرح رسیدگی به دارایی مسوولان» یا طرح سوال از قوه قضائیه از طریق وزیر دادگستری (طرح اجرای اصل 160 قانون اساسی) و طرح تشكیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی می گوید: انگیزه اش برای نامزدی نایب رئیسی در مجلس دهم، درخواست نمایندگان و تجربه 7 ساله اش در هیات رئیسه مجلس است.

محمد دهقان که سه دوره عضویت در کمسیون حقوقی و قضائی مجلس را در کارنامه اش دارد دکترای حقوقش را از دانشگاه تهران اخذ کرده است.

دهقان می گوید نمایندگان مجلس بیش از آنکه او را به عنوان فردی سیاسی بشناسند، به عنوان حقوقدان، جانباز و  آزاده ای با 64 ماه اسارت  می شناسند.

اعتماد و رای نمایندگان مجلس دهم به محمد دهقان به عنوان نایب رئیس موقت در همان آغاز به کار مجلس جدید بهانه ای شد تا گفتگویی با این حقوقدان برجسته مجلس انجام دهیم.

آنچه می خوانید ماحصل گفتگو با محمددهقان نایب رئیس دوم مجلس است.

نمایندگان پیشنهاددهنده برای نامزدی نائب رئیسی،‌ از طیف های مختلف سیاسی بودند/ 12 سال تجربه کار در مجلس دارم

چه شد که تصمیم گرفتید نامزد نایب رئیسی مجلس شوید؟

پیشنهاد نامزدی برای نایب رئیسی مجلس، اولین بار از سوی نمایندگان مجلس نهم که به مجلس دهم راه یافته و بنده را به خوبی می شناختند مطرح شد. اتفاقا نمایندگان پیشنهاد دهنده از طیف های مختلف سیاسی مجلس که بیشتر به کار کارشناسی اعتقاد دارند. از سوی دیگر 12 سال تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه تهران و فارغ التحصیلی با مدرک دکترا به همراه 12 ساله سابقه حضورم در کمیسیون حقوقی و دو دوره عضویت در هیات رئیسه مجلس، سرمایه ای برایم فراهم کرد و من را به این نتیجه رساند که نامزد نایب رئیسی مجلس شوم.

در طول این 12 سال سرمایه خوبی از لحاظ کارشناسی، اداره و حفظ حرمت مجلس، بررسی طرح ها و لوایح، تعامل با گروه های مختلف سیاسی که در مجلس حضور دارند کسب کرده ام. همچنین در طول این 12 سال تعامل و ارتباط با دولت های مختلفی از اصلاحات گرفته تا دولت احمدی نژاد و دولت فعلی و قوه قضائیه تجربه خوبی را برایم رقم زده است. مجموع این عوامل بنده را برای نامزدی برای نایب رئیسی مجلس مصمم کرد که با لطف خداوند و رای نمایندگان انتخاب شدم.

نه در مقابل دولتها بودم و نه تابع آنها

برخی می گویند شما همواره یکی از منتقدین سر سخت دولتها هستید؛ این حرف را قبول دارید؟ نسبت شما با دولتها چگونه بوده است؟

من یک کارشناس حقوقی هستم. بر اساس قانون اساسی معتقدم که مجلس و نمایندگانش باید مستقل باشند. اگر قرار بودمجالس تابع دولتها باشند که دیگر نیازی به مجلس نبود. البته استقلال مجلس و نمایندگان به معنی مقابله و معارضه با سایر قوا نیست. جمهوری اسلامی یک دولت بیشتر ندارد و این اشخاص هستند که در دولت ها تغییر می کنند. معتقدم نمایندگان مجلس باید فارغ از نگاه های سیاسی و حزبی هرکجا که دولت ها اقدام مثبتی انجام می دهند از آنها حمایت و هر کجا که مسیر غلطی را انتخاب می کنند مجلس باید بدون ایجاد التهاب با نقد منصفانه دولت را برای بازگشت به مسیر صحیح و قانونی کمک کند.

رفتار بنده در طول 12 سال حضورم در مجلس به این شکل بوده است. نه در مقابل دولتها بودم و نه تابع آنها بوده و هستم.

ما هشت سال دولت احمدی نژاد را تجربه کردیم. در طول این مدت هر کجا احساس کردیم برخی از عناصر دولتی از مسیر قانونی خارج شده اند به صورت علنی و بدون تعارف نقدشان کردیم. از طرفی به وزیران خوبی که بری رای اعتماد به مجلس معرفی می شدند رای می دادیم و باوزیرانی كه آنها را قبول نداشتیم و احساس می کردیم با توجه به سوابقشان صلاحیت تصدی این پست را ندارند مخالفت می کردیم.

البته در سالهای آخر دولت سابق که خطر جریان انحرافی در دولت سابق بیشتر احساس می شد انتقادات ما هم نسبت به این جریان بیشتر شد.

استقلال مجلس و نمایندگان آن در این دولت هم باید حفظ شود. یعنی از کارهای مثبت دولت حمایت و اگر خدایی نکرده دولت از مسیر قانون خارج شود او را نقد و از ابزارهای نظارتی مجلس برای اصلاح آن استفاده خواهیم کرد.

عضو جبهه پایداری نیستم، اصولگرای تحول خواه هستم/ برخی به خود زحمت جستجوی ساده در اینترنت را بکشند

برخی شما را به جبهه پایداری که از منتقدان سرسخت دولت یازدهم هستند منتسب می کنند. شما عضو جبهه پایداری هستید؟

ضمن احترامی که برای همه گروه های سیاسی کشور قائل هستم اما باید به کسانی که بنده را عضو جبهه پایداری می دانند، بگویم اگر زحمت یک جستجوی ساده در اینترنت را بکشند و سوابق سیاسی بنده را مطالعه کنند می فهمند که هیچ ارتباطی با جبهه پایداری ندارم. این حرف ها از روی بی اطلاعی و نا آگاهی این افراد از عالم سیاست است.

بنده به دلیل مشغله فراوانی که در هیات رئیسه و كمیسیون حقوقی مجلس داشتم فرصتی برای کار و فعالیت های سیاسی نداشتم.

با طیف نزدیک به آقای دکتر احمد توکلی همکاری می کردم

بنده عضوی از اصولگرایان تحول خواه هستم و در زمانی كه آن جریان فعال بود و آقای دكتر احمد توكلی عنصر محوری آن بود با آن طیف همكاری می كردم. در طول سالیانی که در مجلس بودم رفاقت نزدیکی با آقای احمد توکلی به دلیل حریت و ساده زیستی و برخی ویژگی های منحصر به فرد ایشان داشته و دارم. البته دوستان دیگری هم در عرصه سیاسی کشور هستند که با هم رفاقت داریم اما به آقای توکلی به دلیل همکاری در دیدبان شفافیت و عدالت بیشتر نزدیک هستم.

رای نمایندگان مجلس از همه گروه های سیاسی به بنده برای 7 سال عضویتم در هیات رئیسه هم حکایت از آن دارد که در منظر دیگران بیش از آنکه فردی سیاسی باشم یک کارشناس حقوقی هستم.

در اولین گام باید آرامشی همراه با وحدت و صمیمیت ایجاد کنیم/ مردم از ما حل مشکلات اقتصادی را می خواهند

اولویت های مجلس دهم از نگاه شما چیست؟

باید در اولین گام در مجلس آرامشی همراه با وحدت و صمیمیت ایجاد کنیم. معتقدم همه نمایندگان فارغ از اینکه متعلق به کدام گروه و جریان سیاسی هستند در یک کشتی به نام مجلس شورای اسلامی نشسته اند.  ما نمایندگان، ایرانی هستیم و اگر این کشور لطمه ای ببیند همه ما آسیب خواهیم دید. بنابراین صمیمت و برادری باید در مجلس ایجاد شود تا برخی امور انجام گیرد.تک تک نمایندگان باید به این موضوع اعتقاد داشته و برای تحقق آن تلاش کنند.

گام دوم اینکه هر نماینده ای با هر سلیقه سیاسی باید به محور و ستون انقلاب که ولایت فقیه است پایبند باشد و به گونه ای عمل کنیم که در آینده در این زمینه تفرقه ای در مجلس بوجود نیاید.

این دو موضوع یعنی وحدت و پایبندی به ولایت بستر حرکت مجلس دهم است. حالا به این موضوع می رسیم که مردم از ما نمایندگان مجلس چه می خواهند؟

مردم از ما حل مشکلات اقتصادی و معیشتی را می خواهند. این موضوع خواست مردم و رهبرمعظم انقلاب است.

رویکرد مجلس و همه نمایندگان باید بهبود و مقاوم سازی اقتصاد کشور باشد. باید دولت را در این مسیر تشویق و ترغیب کنیم تا یک سری اقدامات عملی و قابل رویت برای بهتر شدن وضعیت اقتصادی از سوی دولت در میان مردم نمایان شود.

دولت باید در حوزه اقتصاد بیشتر بر روی کدام بخش تمرکز داشته باشد؟

دولت نباید اجازه دهد سرمایه های اقتصادی كشور اعم از نفت و گاز و سایر معادن و ظرفیت های صنعتی و كشاورزی معطل بماند. همه این سرمایه ها باید جمع شده و به سرمایه انسانی کشور پیوند بخورد. بایداز سرمایه گذاران داخلی حمایت جدی شود تا بتوانیم گام هایی برای مقاوم سازی اقتصاد کشور برداریم.

به عنوان مثال مجلس دهم در اولین گام از وزیران اقتصادی و خارجه دولت دعوت کرده است تا به مجلس بیایند و از نحوه سرمایه گذاری خارجی، چگونگی رفع موانع از سر راه آنها و همچنین در باره اشتغال و مسائل اجتماعی گزارش دهند.

معتقدم اگر می خواهیم اقتصادمان مقاوم شود باید تولید افزایش پیدا کند و برای افزایش تولید باید سرمایه گذاری در کشور سرعت بگیرد و واحدهای صنعتی که در کشور نیمه تعطیل و یا تعطیل شده اند راه اندازی شوند.

نمایندگان مجلس بیش از سایر مسوولان کشور به نواقص و مشکلات کشور واقف هستند و با تعامل خوب میان دولت و مجلس می شود بر مشکلات فائق آمد.

فراکسیون ولایت، چتر وسیعی باشد برای همه نمایندگان باشد

آیا نامزدهای فراکسیون ولایت برای هیات رئیسه دائم تغییر می کنند یا همان لیست 12 نفره باقی خواهد ماند؟

در فراکسیون ولایت مجموعه ای از اصولگرایان و مستقل ها حضور دارند و معتقدیم این فراکسیون می تواند چتر وسیعی باشد برای همه نمایندگانی که تمایل به حضور در این فراکسیون برای اثر گذاری بیشتر در مجلس را دارند.

محوریت این فراکسیون در حال حاضر با آقای لاریجانی است و ایشان تاکید دارد افرادی که در این فراکسیون برای نامزدی هیات رئیسه رای آوردند در انتخابات هیات رئیسه دائم مورد حمایت نمایندگان و اعضای این فراکسیون قرار بگیرند.
نوع مطلب : اخبار روز، اصولگرایان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 مرداد 1396 05:05 ب.ظ
I am extremely impressed with your writing skills and
also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or
did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to
see a great blog like this one these days.
چهارشنبه 18 مرداد 1396 02:51 ب.ظ
When some one searches for his required
thing, thus he/she needs to be available that in detail, so
that thing is maintained over here.
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:10 ب.ظ
Remarkable issues here. I'm very glad to see your article.
Thank you so much and I'm taking a look ahead to touch you.
Will you please drop me a e-mail?
جمعه 6 مرداد 1396 08:43 ب.ظ
I visited multiple web pages however the audio feature for audio songs current at this site is really marvelous.
پنجشنبه 5 مرداد 1396 08:56 ب.ظ
Hi, i believe that i saw you visited my weblog thus i came to go back the want?.I'm attempting
to in finding issues to improve my site!I guess its ok to make use of some of
your ideas!!
دوشنبه 12 تیر 1396 08:06 ق.ظ
We are a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
Your site offered us with valuable info to work on. You have done a formidable
task and our entire community shall be thankful to you.
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 12:47 ب.ظ
I am really grateful to the owner of this web site who has shared this fantastic piece of writing at here.
پنجشنبه 24 فروردین 1396 08:25 ب.ظ
We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your site provided us with useful info to work on. You've performed a formidable activity and our whole community will likely be thankful to you.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 06:04 ق.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering
if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite some time
and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading
your blog and I look forward to your new updates.
جمعه 18 فروردین 1396 08:51 ب.ظ
Great article. I will be dealing with many of these issues as well..
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :