تبلیغات
امـانت نـیـوز - ناگفته های آیت الله محمد یزدی از انتخابات اخیر
 
امـانت نـیـوز
سایت خبری واطلاع رسانی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : غلامرضا خاکپور
مطالب اخیر
نظرسنجی
به نظر شما آقای روحانی در تحقق دولت اعتدال موفق خواهد بود؟

برچسبها
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در روایت خود از جلسه سه نفره آیات مهدوی کنی و مصباح می گوید: بنده تا آنجا كه توانسته ام سعی كردم از تجزیه جامعه مدرسین جلوگیری كنم و به یاری خداوند هم تاكنون تجزیه پیش نیامده است. امیدوارم كه این جریان اخیری هم كه یك اشتباه بود، جبران شود. حوزه در جریان باشد. اینها چیزی نیست كه بنده بخواهم پشت پرده عرض كنم.
به گزارش جهان،‌ آیت الله محمد یزدی در گفتگو با مهر ضمن تبریك و قدردانی از حضور گسترده مردم در انتخابات ۲۴ خرداد اظهار کرد: بحمدالله همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید داشتند حضور حداکثری مردم محقق شد و آنان به ندای رهبر معظم انقلاب لبیک گفتند. حماسه سیاسی شگرفی که اتفاق افتاد پاسخ مردم به ندای رهبری بود. حتی ایشان فرموده بودند آنهائی که نظام اسلامی را قبول ندارند هم باید شرکت کنند چون رای مردم حمایت و پشتیبانی از کشور است و واقع مطلب هم همین است.

وی با بیان این که در دنیای امروز میزان حضور مردم و رای مردم نقش مهمی در تقویت پایه‌های نظام دارد، افزود: نظام‌های سیاسی دنیا هم با پشتوانه حمایت مردم می‌‌توانند محکم و استوار به راه خود ادامه دهند.هرچه مشارکت مردم در انتخابات بالا باشد نظام سیاسی مستحکم تر خواهد بود.همانگونه که رهبری هم فرمودند باید قدر این مردم را دانست.انصافا مردم ایران از لحاظ بینش سیاسی،بصیرت و تشخیص مسائل کشوری از متوسط جهانی بالاتر هستند. در کمتر کشوری ملاحظه می‌‌کنید که مردم اینگونه به جزئیات مسائل سیاسی ورود پیدا کنند و بتوانند مسائل را تحلیل کنند و به این مسائل علاقمند باشند.بخاطر همین امر است که در بسیاری از کشورها میزان مشارکت مردم در انتخابات بسیار پائین‌تر از ایران است و به صورت خلاصه باید گفت حمایت از جمهوریت نظام محقق شد.

در انتخابات اخیر کار تا تجزیه جامعه مدرسین هم پیش رفت

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره عملکرد این تشکل روحانی در انتخابات و اختلاف نظری به وجود آمده ناشی از این موضوع، تصریح کرد: بنده به عنوان یكی از اعضای جامعه مدرسین وظیفه خود می دانستم كه این تشكل گرفتار تجزیه نشود و آن حالتی كه برای جامعه روحانیت و مجمع روحانیون مبارز در تهران پیش آمد (كه دچار دو دستگی شدند و خود به خود در مسائل سیاسی هم دو دسته شدند) ما سعی كردیم در جامعه مدرسین این تجزیه پیش نیاید. خوب است طلاب محترم حوزه اطلاع داشته باشند و بدانند که كار تا مرز عملی شدن این تجزیه پیش رفت.

وی ادامه داد: نزدیک بود كه یك تشكل جدیدی شکل بگیرد. چه توسط كسانی كه در جلسات جامعه شركت می كنند و چه آنهایی كه شركت نمی كنند. خوشبختانه به دلایل مختلف و به خواست خداوند متعال جلوی این تجزیه گرفته شد و خدا را شكر می کنیم که در حال حاضر هیچ تجزیه ای در جامعه مدرسین وجود ندارد. همه اعضای محترم چه كسانی كه در جلسات جامعه شركت می کنند و چه كسانی كه شركت نمی كنند، همه را محترم می شماریم.

هشدار آیت‌الله یزدی درباره تجزیه جامعه مدرسین

آیت الله یزدی با اشاره به این که بارها با تعدادی از اعضای جامعه مدرسین که در جلسات شرکت نمی کنند، تماس گرفته و حتی حضوری به منزلشان رفته و از آنها درخواست كرده است كه در جلسات شركت کنند، یادآور شد: بنده تا آنجا كه توانسته ام سعی كردم از تجزیه جامعه مدرسین جلوگیری كنم و به یاری خداوند هم تاكنون تجزیه پیش نیامده است. امیدوارم كه این جریان اخیری هم كه یك اشتباه بود، جبران شود. حوزه در جریان باشد. اینها چیزی نیست كه بنده بخواهم پشت پرده عرض كنم.

وی اضافه کرد: زمانی كه احساس كردم در حوزه یك حزب و گروهی که خود را منتسب به آیت الله مصباح می دانند به وجود می‌آید، به بعضی از روحانیون محترمی كه با ایشان ارتباط خاص دارند، در جلسات خصوصی که با آنها داشتم، گفتیم که از تفرقه و تجزیه جلوگیری كنیم، ولی متأسفانه مشكل حل نشد. البته بنده ارادت خاصی به آیت الله مصباح یزدی دارم ایشان عضو جامعه مدرسین هستند. از قدیمی ترین كسانی كه با هم در مبارزات شركت داشتیم. در آن اطلاعیه هایی كه قبل از انقلاب منتشر شده، بنده به همراه ایشان و یكی از دوستان، آنها را منتشر می کردیم. آیت الله مصباح از جایگاه خاصی برخوردار بودند و هستند. ایشان یكی از شخصیت های علمی ، فلسفی، دینی، اخلاقی و وزنه سنگین علمی هستند. گروهی اطراف ایشان به وجود آمد.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: خوب است طلاب محترم ما بدانند بنده خدا را گواه می گیرم ما برای جلوگیری ازتفرقه به همراه چند تن از دوستان جلسه ای كاملا خصوصی تشكیل دادیم و از تعدادی از اعضای مجلس خبرگان دعوت كردیم. هدف اصلی این بود كه انعطاف بیشتری بین روحانیون باشد تا شكاف جدیدی بوجود نیاید و به این امید که روحانیت مبارز و جامعه مدرسین در خصوص مسائل سیاسی كشور همراهی و همدلی داشته باشند که این وحدت و همدلی امر بسیار مفیدی است.

روایت آیت‌الله یزدی از جلسه مشترک با حضرات آیات مهدوی کنی و مصباح

وی افزود: در آن جلسه كه بیش از یك ساعت به طول انجامید، بنده خطاب به جناب آقای مصباح عرض كردم جناب آقای مصباح اگر جامعه مدرسین و روحانیت مبارز در مسائل انتخاباتی آینده كه در پیش داریم به یك نقطه واحدی رسیدند شما كه در جامعه اثر گذار هستید آمادگی آن را دارید كه همراهی و كمك كنید تا اختلاف كمتر شود تا با همراهی شما این دو نهاد كه اثر گذار هستند یكی شوند و اختلافات بین آنها كمتر شود؟ ایشان فرمودند كه در آن زمان هر تكلیفی شرعی كه داشته باشم عمل خواهم كرد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: آیت الله مهدوی فرمودند كه همه ما موظفیم كه تكلیف شرعی را عمل كنیم. بنده مجددا عبارات خود را تغییر دادم و عرض كردم جناب آقای مصباح این مشخص است كه همه ما تكلیف شرعی را عمل خواهیم كرد. هیچ كس قصد ندارد تكلیف غیر شرعی عمل كند بحث این است كه از نظر سیاسی فرمایشات شما در جامعه تأثیر دارد و مردم به این مسائل توجه دارند هرچه شكاف كمتر باشد و اگر به یك نقطه رسیدیم شما حاضر هستید همراهی و كمك کنید تا هرسه به یك نقطه مشترك برسیم ؟ ایشان فرمودند صحبت های شما درست و عاقلانه است به هر حال شرایط زمان باید بررسی شود باید در زمان خودش بررسی كنم . دفعه سوم كه بنده اصرار كردم و جوابی درستی نگرفتم یكی از آقایان گفتند كه این موضوع را ادامه ندهید به نتیجه ای نخواهیم رسید. جلسه به خوبی به اتمام رسید.

آیت الله یزدی با بیان این که سه روز بعد در تهران آیت الله مصباح یزدی در یکی از حسینیه های تهران جلسه گرفتند و آقای لنكرانی را به عنوان منتخب خود معرفی كرد، اظهار کرد: در حالی كه هنوز شورای نگهبان نظر نداده بود كه چه كسی صلاحیت دارد یا صلاحیت ندارد. این كار درستی به نظر نمی رسید. ما دنبال این بودیم كه شكافی وجود نداشته باشد. بنده واقعا متأسفم كه یك سرمایه گرانقدر حوزه بخواهد به این شكل آسیب ببیند. متأسفانه این آسیب به آیت الله مصباح رسید. در جریان انتخابات هم همین آسیب به جامعه مدرسین رسید.آسیب سختی به جامعه مدرسین وارد كردندكه بنده متن جریان را بازگو می كنم.

تشریح اقدامات مشترک جامعیتن برای انتخابات ریاست جمهوری

وی ادامه داد: جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز مدت ها و ماه ها بود كه دركمیسیون های مشتركی با هم همكاری می كردند برای اینکه ایجاد وحدت کنند و تفرقه بین اصولگرایان را كمتر کنند. جلسات مشتركی در تهران و قم تشكیل شد که مقداری موفق بودند به این معنا كه تقریبا تمامی كاندیداهای جناح جبهه پیروان خط امام ورهبری كنار رفتند. البته حق طبیعی آنها بود و می‌توانستند مانند دیگران برگردند. سایرین مانند آقای غرضی و آقای رضایی و از جمله آقای روحانی كه از مستقلین بودند. جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین جلسات متعددی داشتند كه یك نفر را معین كنند چون جلسات دو كمیسیون به نتیجه قطعی نرسید و به نقطه ای رسیدند كه گفتند فرصت كوتاه است و یك نفر را معرفی كنید تا متدینین كه منتظر نظر شما هستند تكلیف خود را بدانند چون خیلی‌ها نظر دینی خود را می خواهند.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: به طور خلاصه در جلسه روز جمعه دهم خرداد ماه ،آخرین روزی بود كه بحث باید به نتیجه می رسید. تمام وقت آن جلسه با حضور ۱۹ نفر تشكیل شد تا راجع به صلاحیت افراد بحث شود. زمان رای گیری، گفتند هنوز باید بحث شود كه موافقت شد. برخی گفتند فرصتی نیست و در همان جلسه تصویب كردند كه در جلسه فوق العاده بعدی یعنی روز یازدهم خرداد، اكثریت جلسه هرچه گفتند همان اعلام شود که متن آن مصوبه هم موجود است. حتی بنده اشاره كردم كه شب تحصیلی است ممكن است بعضی ها حضور نداشته باشند که گفتند مشكلی نیست.

دلایل حمایت از ولایتی در انتخابات

وی گفت: در جلسه فوق العاده نتیجه رای گیری هشت به پنج بود. یعنی هشت نفر با آقای ولایتی بودند و پنج نفر هم با آقای قالیباف. برخی گفتند كه خوب است بعضی از دوستانی كه به آقای قالیباف رای داده اند، بیایند این طرف تا مقدار رأی این طرف بیشتر شود. بنده هم هیچ وقت از شخص خاصی نام نبرده ام و عرض كرده ام نظر بنده، نظر اكثریت جامعه است. این چند نفر از جمله آقایانی كه به قالیباف رای داده بودند، برگشتند.

آیت الله یزدی افزود: در زمان اتمام جلسه اكثریت آن جلسه ۱۵ نفر بود كه بر اساس مصوبه جلسه فوق العاده دهم خرداد این اكثریت باید اعلام می شد. پس اكثر جامعه آقای ولایتی را انتخاب كردند و چند نفر هم كه در آن جلسه حضور نداشتند بعداً اضافه شدند و با امضاء نامه ای، رای اکثریت را تایید کردند. طبق روال گذشته صورت جلسه ای تنظیم شد که این کار در دوره های گذشته هم سابقه داشت و همیشه رای اکثریت اعلام می شد و کسی هم خلاف آن عمل نمی کرد. یعنی همه رای اکثریت را می پذیرفتند.

وی با بیان این که بعد از این جریان ما متوجه شدیم بعضی از دوستان و اعضای جامعه محترم مدرسین و از علاقه مندان آیت الله مصباح از جمله آقایان عبداللهی، رجبی، كعبی گفتند كه این جلسه فوق العاده قانونی نبوده و این اكثریت نیست و بنده هرچه گفتم آنها قبول نكردند.

سعی کردم با کاندیداها دیدار نداشته باشم

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: بنده چون در این دوره هم در شورای نگهبان عضو نظارت مركزی بودم، سعی كردم با كسی ملاقات نداشته باشم. با یكی دو نفری هم كه ملاقات داشتم بعد از درس بوده كه گفتند آقایان در دفتر نشسته اند و بیایید چند دقیقه آنها را ببینید وگرنه بنده علی رغم اصرار می گفتم كه با كسی ملاقات ندارم.

وی اضافه کرد: مخالفت این دو سه نفر از آقایان سبب شد كه در رای اكثریت شک و شبهه ایجاد شود. بنده عرض كردم که ماجرا عین همین واقعیت هست. بنده در برگه رسمی و دارای سربرگ جامعه مدرسین، به عنوان نامه نوشتم كه در جلسه مورخ ده خرداد، اكثریت اعضای حاضر به آقای ولایتی رای داده اند.باز هم این دو سه نفر یك خورده شدیدتر برخورد كردند كه گناه و ثواب آن پای خودشان می باشد. به هر حال یك ضربه ای به جامعه مدرسین وارد کردند که امیدوارم این ضربه با گذشت زمان از بین برود. البته بنده در حال حاضر از كسی گله ای ندارم ولی واقعا علت این ضربه را ناشی از كم تجربگی و جوانی آنها می دانم.

آیت الله یزدی با اشاره به یک واقعه تاریخی مشابه سیاسی در جامعه مدرسین، خاطر نشان کرد: بنده شاهد اختلافات شدید آیت الله آذری با بعضی آقایان بودم. دعواهایی راكه هیچ گاه فراموش نمی كنم. در بعضی از این جلسات برای جلوگیری از اختلاف و آرام كردن اوضاع به گریه افتادم در صورتی كه در آن زمان بنده هنوز دبیر جامعه نبودم و مرحوم آیت الله فاضل دبیر بودند. بنده شاهد آن جریانات بودم. به نظرم این اختلاف اخیر خیلی مهم نیست و می دانم كه بر اثر كم تجربگی و جوانی می باشد، ولی به هرحال این اشتباه موجب شد كه آقایان ضربه ای به جامعه مدرسین وارد كنند.

وی در پایان گفت: بازتاب های این جریان را مطالعه كردم كه بازتاب های بدی را به همراه داشته است. امیدواریم كه به تدریج این اشتباه جبران شود. در جلسه همین هفته بنده قول داده بودم كه صحبتی نمی كنم و سعی می كنم كار خودم را انجام دهم. الان هم دنبال همین هستم كه جامعه مدرسین به تجزیه نرسد. امیدوارم این دوستان هم بتوانند این اثر را از بین ببرند. خلاصه بحث اخیر این است كه در جریان این انتخابات، تركش های اختلافی كه به وسیله برخی آقایان در مسائل سیاسی كشور به وجود آمد، دامن جامعه مدرسین را هم گرفت و ضربه ای به جامعه مدرسین وارد شد که امیدواریم با گذشت زمان آثار این تركش ها از بین برود و جامعه به حالت اول خود بازگردد.
نوع مطلب : اخبار روز، اصولگرایان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 05:26 ق.ظ
Pretty! This has been an incredibly wonderful post.
Many thanks for providing this information.
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 06:22 ق.ظ
Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit
my comment didn't show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted to say
wonderful blog!
جمعه 10 شهریور 1396 08:35 ق.ظ
It's very trouble-free to find out any topic on web as compared to textbooks, as I found this paragraph at this web page.
دوشنبه 30 مرداد 1396 12:04 ب.ظ
Thanks in favor of sharing such a good idea, paragraph is nice,
thats why i have read it completely
جمعه 6 مرداد 1396 10:29 ب.ظ
Excellent site you've got here.. It's hard to find
high-quality writing like yours nowadays. I really appreciate individuals like
you! Take care!!
جمعه 6 مرداد 1396 09:12 ق.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd certainly donate to this excellent blog!
I suppose for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to fresh updates and will talk about this website with my Facebook group.
Talk soon!
سه شنبه 13 تیر 1396 12:32 ق.ظ
Ridiculous story there. What occurred after? Thanks!
پنجشنبه 18 خرداد 1396 09:41 ب.ظ
After going over a handful of the blog posts on your blog, I honestly like
your technique of writing a blog. I book marked it to
my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my web site as well
and tell me what you think.
سه شنبه 2 خرداد 1396 01:33 ق.ظ
Excellent weblog here! Also your web site loads up very fast!

What web host are you using? Can I am getting your affiliate link on your host?
I desire my web site loaded up as fast as yours lol
جمعه 18 فروردین 1396 03:50 ب.ظ
Hi there everyone, it's my first visit at this web page, and post is genuinely fruitful for me, keep up posting such posts.
سه شنبه 11 تیر 1392 12:25 ب.ظ
سایت رز اسکای از شما مدیر وبلاگ دعوت می کند تا یک روز شاد و سرگرم کننده ای را در سایت رز اسکای بگذارانید
لطفا برای حمایت از سایت ما ما را در گوگل با رز اسکای سرچ نمایید

در صورتی که مایل باشید پیام های زیبای خودتان را از جمله اس ام اس پیام تبریک و .. برای ما ارسال کنید تا به اسم شما در قسمت پیام های ارسالی سایت قرار دهیم
سه شنبه 11 تیر 1392 10:17 ق.ظ
ضمن عرض سلام و درود به مدیر وبلاگ محترم از شما دعوت می شود که جدیدترین شعر ها را در سایت رز اسکای ببینید و همچنین می توانید با همکاری با ما شعر های زیبایی که سروده خودتون هست را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتون در سایت ثبت شود
دوست گرامی برای حمایت از سایت ما می توانید سایت ما را با عنوان رز اسکای در گوگل سرچ کنید و با در وبلاگ خودتان ما را لیک کنید

ممنون از همکاری و حضور گرمتون ما همیشه بهترین ها را برای شما حاظر می کنیم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :