تبلیغات
امـانت نـیـوز - وقتی تفرقه از الطاف الهی می‎شود!
 
امـانت نـیـوز
سایت خبری واطلاع رسانی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : غلامرضا خاکپور
مطالب اخیر
نظرسنجی
به نظر شما آقای روحانی در تحقق دولت اعتدال موفق خواهد بود؟

برچسبها
ه گمان این قلم پس از ۲۴خرداد باید به دنبال معنای جدیدی از اصولگرایی باشیم؛ چرا‎که این تعبیر در انتخابات گذشته چنان دچار تشتت و آشفتگی شد که دیگر به‎کار بردن آن در یک مفهوم و جبهه واحد خنده‎دار است.
جهان نیوز - محمدحسین جعفریان:
۱- معلوم نیست چرا رئیس‎جمهوری ایران در دهه‎های اخیر باید یا اصول‎گرا باشد یا اصلاح‎طلب؟ حال آن‎که ما در درجه نخست به یک رئیس‎جمهوری نیاز داریم! یعنی به آدمی نیازمندیم که اجرای وظایف این مقام برایش در اولویت باشد، نه کم کردن روی جناح مقابل! هرچه رئیس‎جمهوری سیاسی‎تر و جناحی‎تر باشد، کار کردن برایش سخت‎تر خواهد بود.

۲- به گمان این قلم پس از ۲۴خرداد باید به دنبال معنای جدیدی از اصولگرایی باشیم؛ چرا‎که این تعبیر در انتخابات گذشته چنان دچار تشتت و آشفتگی شد که دیگر به‎کار بردن آن در یک مفهوم و جبهه واحد خنده‎دار است. آن‎ها که خود را اصول‎گرا می‎نامیدند ثابت کردند تنها به اصول خودشان پایبندند و بس. نه عقلانیت، نه مصلحت و نه حتی کلام مراجع و بزرگان این طیف نتوانست شوق قدرت را از سر نمایندگان آنان بیندازد. با این احتساب باید دید آن‎ها به چه اصول واحدی باور دارند و اگر چنین است چطور با آن افق واحد، باز هم به جنگ یکدیگر رفتند و خادم رقیب شدند؟

۳- برخلاف آنان، رقبای ایشان که مدعی هیچ‎ نوع اصول‎گرایی نیستند، اما از آنان اصول‎گراتر بودند. آنان به اصول عقلانی در یک رقابت معمول سیاسی تن دادند و آن‎جا که لازم بود، کلام بزرگان خویش را آویزه گوش کردند و جبهه‎ای واحد تشکیل دادند.

۴- «بعضی‎ها به درد دعای کمیل می‎خورند، به درد
مگر همه دلسوزان این آب و خاک و عاشقان انقلاب و نظام، جز این می‎خواستند. پس با تمام آن‎چه آمد، اگر رئیس‎جمهوری منتخب، وقعی به سهم‎خواهی‎ها ننهد و رئیس‎جمهوری همه مردم باشد، نه چند چهره اصلی حامی‎اش و عامل به وعده‎هایش که انشاء‎الله هست، انقلاب و نظام با یک پیروزی عظیم و بیشترین دستاورد از این پیچ تاریخی گذشته است.
مدیریت نمی‎خورند» این جمله حکیمانه را آیت‎الله جوادی آملی در دیدار یکی از نامزدها با ایشان فرموده بودند. اما هیچ‎کدام از طرفداران دوآتشه و دیندار آن نامزد، علاقه‎ای به این اشاره نشان نداده و آن را برای تنویر افکار عمومی در رسانه‎هایشان بازنشر نکردند.

۵- اصلاح‎طلبان، چهره‎های تندرو و رادیکال خویش را به حاشیه رانده و با معتدل‎ترین نامزدها پا به میدان گذاشتند و در نهایت با یک چهره که قادر بود سلایق بسیار متنوعی را جلب کند در صحنه باقی ماندند. اما اصول‎گرایان، تا حد تخریب و تهمت و… با معتدل و موجه‎ترین نامزد خود جنگیدند! حتی هنگامی که دیدند رسانه‎های بیگانه نیز همان نامزد را هدف قرار داده و به ناجوانمردانه‎ترین شیوه‎ای علیه او خبرسازی می‎کنند، باز هم نفهمیدند یا نخواستند بفهمند آن نامزد برگ برنده آن‎هاست. برعکس همسو با بی‎بی‎سی و صدای آمریکا و… آنها نیز کم نگذاشتند و از خجالت فرمانده لشکر سابق خود درآمدند و حق خدمات سال‎های دفاع مقدس و پس از آن را یک‎جا کف دستش گذاشتند.

۶- احمدی‎نژاد در سال ۸۴ بر اثر یک سوء تفاهم به قدرت رسید. مردم از اشرافیت و سیاست‎بازی به‎جای دولت‎داری به تنگ آمده بودند. پس به عدالت مجهول و کج و معوجی که او قولش را می‎داد پناه آوردند. اندکی بعد، به‎ویژه در دولت دهم، بسیاری از آن مردم با درغلتیدن این دولت به دامن لفاظی‎ها و یقه‎کشی‎ها از یک‎سو و میدان دادن به مدیران بی‎لیاقت و تازه به دوران رسیده‎ها از سوی دیگر، فهمیدند عجله کرده‎اند. ناگهان پرونده‎های فساد، آن‎هم با رقم‎های هولناک رو شد. منادیان آن عدالت و دشمنان سابق اشرافیت، با هواپیمای شخصی، خانوادگی به نیویورک می‎رفتند و… اما اصول‎گرایان نخواستند از همان ابتدا خط خود را از این جریان جدا کنند. بعدها آشفتگی و عدم عقلانیت در مدیریت کشور در زندگی روزمره مردم رخ نمایاند. کمر همگان زیر بار گرانی‎ها، دیپلماسی بی‎‎در‎و‎پیکر، تحریم‎ها، سیاست‎های فرهنگی آشفته و… شکست.
تولید مضمحل، بیکاری و آسیب‎های اجتماعی انبوه و ادعا فراوان شد. در‎حالی‎که دولت‎مردان جز اصول خود‎ساخته تابع هیچ اصول آشنایی نبودند، اصول‎گرایان جانب مردم و رنج‎هایشان را نگرفتند. لذا مردم در فصل انتخاب به صادقانه بودن اعتراضات آنان به وضع موجود به دیده تردید نگریسته و هراس داشتند آن‎ها احمدی‎نژاد دیگری را بر ایشان مسلط کنند.

۷- برخی از افراطیونی که احمدی‎نژاد از رأی و نگاه ساده‎انگارانه آنان بیشترین سوء استفاده را تا سال‎های آخر دولتش کرد، بار دیگر به معادله شعار و پراید و چفیه دل باختند و نخواستند دریابند در یک رقابت آزاد اگر یقین دارند به تمام خواسته‎هایشان نمی‎رسند، می‎توانند با حمایت از نامزدی که بیشترین نزدیکی را به آنان دارد و احتمال موفقیتش بیشتر است، رأی سوخته را
تا آن‎جا که عقل این حقیر قد می‎دهد خداوند همواره وحدت را از الطاف و برکات خود دانسته و نه تفرقه را! اما میبینید که این اصل خداوندی نیز نزد برخی اصول‎گرایان در صورت لزوم قابل تغییر است!
به رأی مؤثر بدل کرده و حریف را شکست دهند. آن‎ها با پافشاری بر نامزد کم‎اقبال خود و گاه حتی تخریب دوستان دیروزشان، عملا جاده پیروزی رقیب اصلی‎شان را چراغانی کرده و از یک سوراخ دوبار گزیده شدند.

۸- اما اصلاح‎طلبان را هم نمی‎توان پیروز این انتخابات دانست. نامزد برنده یک روحانی است که خود اصرار دارد اصلاح‎طلب نیست. متعلق به جامعه روحانیت مبارز است و از اعتدال سخن می‎گوید، اما با هوشمندی توانسته است رأی اصلاح‎طلبان را نیز به سبد خود بریزد. با این حال او روزهای سختی پیش ‎رو دارد؛ چرا که با اکثریتی شکننده به قدرت رسیده و نخستین رئیس‎جمهوری ۵۰ درصدی ایران است. اگر تمام ۵۱میلیون واجدان شرکت در انتخابات را قیاس کنیم، او به زحمت از ۳۵ درصد آنان نمایندگی می‎کند. همین میزان رأی نیز حقیقی نیست. بخشی ناظر به اظهارات و قول‎هایی است که درست، دقیق یا عملی نیستند. بخش اعظم این رأی نیز عاریتی بود و به‎خاطر حمایت آقایان هاشمی و خاتمی از اوست. این حمایت برای او بی‎هزینه نیست. سهم‎خواهی‎ها از هم‎اکنون آغاز شده و او را گرفتار خواهد کرد.

۹- مردم در این انتخابات به مدعیان اصول‎گرایی کارت قرمز نشان دادند. آن‎ها در سال ۸۴ از اشرافیت و سیاسی‎منشی مفرط به گفتمان مدعی عدالت و اصول‎گرایی احمدی‎نژاد پناه آوردند اما ایشان طی هشت سال چنان بلایی سر این مردم و مملکت آورد و عمده همان مردم دوباره به دامان همان گفتمان که جریان سابق، البته از نوع معتدل‎ترش (لااقل در شعار) بازگشت. با این حال به نظر می رسد دوستان اصول‎گرا از تشتت خود پشیمان نیستند، انگار نه انگار چندپارگی آنان و عملکرد آقای احمدی‎نژاد به‎عنوان اصول‎گرا (هرچند تقلبی) موجب این شکست آنان شده است. مثلا جناب آقای روح‎الله حسینیان در اظهاراتی حیرت‎آور فرموده‎اند: «به طور حتم به توافق نرسیدن اصول‎گرایان در انتخابات یکی از الطاف الهی بوده است؛ زیرا تنوع آرای اصول‎گرایان موجب شکننده شدن» رأی روحانی شد.

تا آن‎جا که عقل این حقیر قد می‎دهد خداوند همواره وحدت را از الطاف و برکات خود دانسته و نه تفرقه را! اما میبینید که این اصل خداوندی نیز نزد برخی اصول‎گرایان در صورت لزوم قابل تغییر است! یا در اقدام عجیب دیگری پس
مردم در این انتخابات به مدعیان اصول‎گرایی کارت قرمز نشان دادند. آن‎ها در سال ۸۴ از اشرافیت و سیاسی‎منشی مفرط به گفتمان مدعی عدالت و اصول‎گرایی احمدی‎نژاد پناه آوردند اما ایشان طی هشت سال چنان بلایی سر این مردم و مملکت آورد و عمده همان مردم دوباره به دامان همان گفتمان که جریان سابق، البته از نوع معتدل‎ترش (لااقل در شعار) بازگشت.
از طرح یک شکایت علیه احمدی‎نژاد و علنی شدن آن در روزهای اخیر (که از نگاه این قلم نیز عجولانه بود) روزنامه کیهان به این ماجرا اعتراض کرده و می‎نویسد: «این اقدام… در هرحال حرکتی جفاکارانه در حق رئیس‎جمهوری است که اگر چه طی چندماه اخیر نمونه‎هایی از اقدامات و مواضع غیرقابل دفاع داشته است ولی خدمات بی‎وقفه و فراوان ایشان در بسیاری از زمینه‎ها با هیچ دولت دیگری حتی قابل مقایسه نیست!» تصور کنید حتی اگر کندوی دیگر دولت‎ها ۲کیلو عسل برای مملکت و نظام داشته و کندوی دولت آقای احمدی‎نژاد ۱۰کیلو، اما وقتی در پایان ضربه‎ای زده و همه را به خاک ریخته، نازیدن به آن یعنی چه؟

مردی که اوضاع اسف‎بار دوران مدیریت ایشان را با گوشت و پوست خود دارد لمس می‎کند در برابر این قضاوت‎ها چه خواهد گفت؟ آیا خود را برای این انتخاب جدید تحسین نخواهد کرد؟ این پافشاری‎ها نشان می‎دهد برخی اصول‎گرایان در باختن هم قوانین خود را دارند؛ در‎حالی‎که برخی از همان آغاز اصرار به وحدت و عدم تشتت داشتند، اصرار بر اخراج جریان‎های مجعول و مجهول از طیف خود داشتند و اکنون اذعان دارند این ضعف‎ها و تداوم آن‎ها باعث سرخوردگی مردم و شکست آنان شد. با این اوصاف قبول دارید که «اصول‎گرایی» باید در ادبیات سیاسی ما بازتعریف شود و انواع آن، مشخص؟!

۱۰- تمام این‎ها را گفتم اما باور کنید از ته دل انتخابات ۲۴خرداد را یک پیروزی بزرگ برای مردم این مملکت و نظام اسلامی کشورم می‎دانم. تصور کنید یک چهره روحانی و با‎سابقه که در مقاطع مختلف نماینده رهبر انقلاب در مسئولیت‎های گوناگون بوده، با رأی مردم رئیس‎جمهوری شده است. جالب آن‎که تمام مدعیان تقلب در انتخابات گذشته، رسانه‎های بیگانه و دشمن از بی‎بی‎سی تا صدای آمریکا و رادیوهای معاند و… همه و همه به‎نوعی وارد این بازی شدند و برای انتخابات تبلیغ کردند. ادعای تقلب به افسانه‎ها پیوست و بخشی از نیروهای انقلابی که به دلیل بداخلاقی‎های مسئولان یا زیاده‎طلبی‎های خودشان، از نظام قهر کرده بودند، حتی اگر در زندان بودند، پای صندوق‎ها آمدند و به آغوش نظام بازگشتند.

خوشبختانه رئیس‎جمهوری جدید نیز در بیانیه تبریکش به مردم و نیز در نخستین مصاحبه مطبوعاتی‎اش پیوسته سخن از اعتدال و تدبیر و امید گفته است؛ از این‎که دست یاری به سوی اصول‎گرایان و اصلاح‎طلبان و اعتدال‎گرایان دراز می‎کند. دنیا نیز از این انتخابات به شدت استقبال کرده و از همه‎جا خبرهای خوب می‎رسد. لااقل تا این لحظه همه‎چیز در بهترین وضعیت خویش است. مگر همه دلسوزان این آب و خاک و عاشقان انقلاب و نظام، جز این می‎خواستند. پس با تمام آن‎چه آمد، اگر رئیس‎جمهوری منتخب، وقعی به سهم‎خواهی‎ها ننهد و رئیس‎جمهوری همه مردم باشد، نه چند چهره اصلی حامی‎اش و عامل به وعده‎هایش که انشاء‎الله هست، انقلاب و نظام با یک پیروزی عظیم و بیشترین دستاورد از این پیچ تاریخی گذشته است.
نوع مطلب : اخبار روز، اصولگرایان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 10 شهریور 1396 12:07 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
Thanks for the post. I will definitely return.
جمعه 6 مرداد 1396 07:11 ق.ظ
I've been exploring for a little for any high quality articles or
blog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site.
Studying this information So i'm satisfied to express that I have
a very good uncanny feeling I discovered just what I
needed. I so much certainly will make certain to do not forget this
website and give it a look regularly.
سه شنبه 2 خرداد 1396 01:24 ب.ظ
Wow! This blog looks exactly like my old one!
It's on a entirely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice of colors!
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 03:41 ب.ظ
Fantastic beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site,
how can i subscribe for a weblog site? The account aided
me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted
of this your broadcast provided brilliant clear concept
جمعه 25 فروردین 1396 04:10 ق.ظ
It's remarkable designed for me to have a web site, which is helpful in support of my experience.
thanks admin
جمعه 7 تیر 1392 06:53 ق.ظ
سلام.زنده باشی آقای جعفریان.قلمت پرجوهربادکه همیشه عاقلانه ومتفاوت مینویسی.کاش درمیان اصولگرایان چندین جعفریان بود.
پنجشنبه 6 تیر 1392 12:51 ب.ظ
باسلام

چرا نویسنده محترم که تحلیل نسبتا خوبی از اوضاع پیش امده در انتخابات داشته( بخصوص در مورد عملکرد اصول گرایان)، اما نمی تواند بغض خودش را- آنجا که در مورد رقیب سیاسی خود(اصلاح طلبان) قلم فرسائی میکند- پنهان کند. من از زبان خود رئیس جمهور منتخب شنیدم که فرمودند: من یک اصلاح طلب هستم. هر چند این گفتار برای خود من هم کمی تعجب برانگیز بود. کوتاه سخن آنکه برای روشن شدن ذهن نویسنده محترم و تنویر افکار عمومی به چند نکته بطور مختصر اشاره می شود: یکم رئیس جمهور منتخب هر گرایشی داشته باشد حداقل اصول گرایان از او حمایت نکردند ولی بر عکس اصلاح طلبان بخوبی و تقریبا هماهنگ ایشان را حمایت کردند. دوم اینکه اگر نویسنده محترم از ساختار سیاسی جامعه اطلاع داشته باشند که حتما دارند، بطور کلی جامعه ما از نظر سیاسی به دو بخش (طیف) بسیار بزرگ شامل اصلاح طلبان و اصول گرایان تقسیم می شود و سومی هم ندارد. این هم باصطلاح یک قانون نانوشته است و دلایل خاص خودش را دارد که اینجا جای بیان آن نیست. بعضی ها نمی خواهند وجود این دو طیف و تاثیر غیر قابل انکار آنها را در معادلات سیاسی قبول کنند و معمولا هم در تحلیل های خود بدون در نظر گرفتن این دو طیف، دچار نارسائی و عدم شفافیت در نتیجه گیری می شوند. در نتیجه پیش بینی ها و تحلیل های آنها درست از آب در نمی آید. بنابراین، پس از روشن شدن مطلب بطور مثال نتیجه انتخابات، بطور کلی آنچه متمع نظرشان نبود بطور یکطرفه رد می کنند مانند تاثیر اصلاح طلبان در پیروزی رئیس جمهور منتخب، که این خود دور از منطق استدلال است. سوم اصولا هر گونه اظهار نظر، تحلیل و مطلبی در بادی امر می بایست بدون حب و بغض و صرفا برای تنویر افکار عمومی و ارتقای فرهنگ جامعه باشد( اگر خورده نگیرید منظورم برای رضای خدا باشد). اگر چنین شد تاثیر خودش را خواهد گذاشت بدون شک. چهارم اینکه ما تحمل طرف مقابل را نداریم و این از اشکالات اساسی ما است بدون استثنا، بیائیم همدیگر را تحمل کنیم و دوستی و محبت را در تمام امور حتی در دعوا های سیاسی پیشه کنیم و نتیجه درخشان آنرا خواهیم دید. پنجم اینکه با یک انتخابات همه چیز تمام نشده است، انتخابات دیگری هم است بابا دنیا ادامه دارد. درست عمل کنیم و صداقت داشته باشیم در آینده میوه شیرین موفقیت را درو خواهیم کرد.
چهارشنبه 5 تیر 1392 01:14 ق.ظ
با سلام
با مطلبی با عنوان :
نقدی دوستانه بر مقاله ی محمد حسین جعفریان با عنوان وقتی تفرقه از الطاف اللهی می شود !
بروزم ! + بازتاب غیر مستقیم حذف این مقاله توسط جهان نیوز !!!!
منتظر نظر شما !!!
http://farhangeparvaz.blog.ir/1392/04/03/naghdidostane21312312
یکشنبه 2 تیر 1392 12:26 ب.ظ
سلام خوبی؟
دوست دارم بیایی با هم تبادل لینک کنیم تا هم بازدید کننده وبت بره بالا هم من بازم بتونم بهت سر بزنم میدونی چرا ؟چون اگه وبت را ثبت کنی من آدرس وبلاگت را دارم در ضمن من هر روز به دوستام سر میزنم منتظرت هستم.

تقدیم تو باد:
__________________________▄▓▓███▓▓▄▄
_______________________▄████████████▄
_____________________▄████████████████▄▄
__________________▄▄████████████████████▄
____________▄▄▄▓▓████████████▓▓██████████
________▄██████▓▓█████████▓▓▓▓▓▓▓████████▄
_______███▓▓████▓▓▓▓▓██████████████████████
______████▓████████▓▓▓████▓▓▓▓█▓▓███████████
____________▀████████▓▓███▓▓▓▓▓▓███▓▓▓▓▓▓▓▓
______________████████▓▓███▓▓▓███▓▓▓▓▓▓▓▓▓██▓
______________▓▓█████████▓▓██████▓▓▓████████▀
_____________▄█████████▓▓▓██▓▓▓▓█████████▓
____________▄██████▓████▓▓█▓▓▓▓█████████▓
____________██████▓▓▓███▓▓▓▓▓▓████▓██████
____________█████▓▓▓████▓▓▓▓▓████▓▓██████
____________████▓▓▓▓▓████▓▓▓████▓▓▓██████
____________████▓▓▓▓▓████▓▓████▓▓▓▓██████
____________█████▓▓▓▓███▓█████▓▓▓▓▓██████
____________▓████▓▓▓▓▓██████▓▓▓▓▓▓▓██████
____________▀█████▓▓▓▓████▓▓▓▓▓▓▓███████▀
_____________▀███████▓███▓▓▓▓▓▓▓███████▀
______________▀█████████████▓█████████▀
_______________▀█████████████████████▀
____█___________▀▓████████████████▀
___███____________▀█████▓█████▓▀
__████____________██▓▓██▓
_█████▄___________█___▓▓██
███████▄__________█__█▓█▀
█▓█▓████▄_________██_▓█▀
█▓▓██████________█__█▀
█████████_______█__█▀
█████████_________██
█████████________██
█████████_______██▓▄▄█▓█▄▄
████████______██▓▓███████████▄
████████_____██▓██████████████▄
█▓▓████____███_███▓▓▓▓█████████▄
█▓▓███__▄███____████▓▓▓▓▓████████▄
████▀__███▀______█████▓▓▓██████████▄
██▀__▄███__________██████▓██████████▀
█▀_████______________▀█████▓███████▀
▄████__________________▀▓▓▓█▓▓▓██▀
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :