تبلیغات
امـانت نـیـوز - گزارش کامل سخنان دکتر ولایتی در مناظره اول
 
امـانت نـیـوز
سایت خبری واطلاع رسانی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : غلامرضا خاکپور
مطالب اخیر
نظرسنجی
به نظر شما آقای روحانی در تحقق دولت اعتدال موفق خواهد بود؟

برچسبها
دکتر ولایتی در جمع بندی سخنان خود در پایان بخش اول مناظره گفت: مطلبی که می‌خواهم بگویم هرچند ممکن است مربوط به سیاست باشد، اما ارتباطش با اقتصاد قطعی است. اول، آشتی با دنیا. اگر با دنیا آشتی نکنیم و بویژه با همسایگان روابط‌مان را توسعه ندهیم، در آن صورت از ظرفیت‌های منطقه‌ای نیز نمی‌توانیم استفاده کنیم.
نخستین مناظره تلویزیونی کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور هشت داوطلب انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد.

این برنامه هم اکنون به صورت زنده از شبکه اول سیما در حال پخش است.

سعید جلیلی، غلامعلی حدادعادل، محسن رضایی،حسن روحانی، محمدرضا عارف، سیدمحمد غرضی،محمدباقر قالیباف و علی‌اکبر ولایتی کاندیداهای این دوره از انتخابات ریاست جمهوری هستند.

مناظره اقتصادی نامزدهای انتخابات را «مرتضی حیدری»، مناظره فرهنگی را «محمد‌جعفر خسروی» و مناظره سیاسی را «حسن سلطانی» اجرا می کنند.

مرتضی حیدری مجری برنامه در ابتدای برنامه عنوان کرد: بسیاری از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بیش از نیمی از مردم هنوز نامزد نهایی را انتخاب نکردن و منتظر مناظره‌ها هستند. همین حساسیت‌ها و اهمیت مناظره باعث می‌شود که ما در زمانبندی مناظره نهایت دقت و سخت‌گیری را داشته‌ باشیم.

پس از آنکه محمد غرضی به عنوان اولین سخنران، به بیان نظرات خود برای بهبود وضعیت اشتغال پرداخت، دکتر ولایتی به عنوان سومین کاندیداها، به بیان نظرات خود درباره موضوع اشتغال در مدت 90 ثانیه پرداخت و گفت: مطالبی که آقای غرضی فرمودند را می‌توان اینگونه تکمیل کرد که سیاست دولتها در گذشته چه قبل و چه بعد از انقلاب بیش از آنکه تولید محور باشد توزیع محور بوده در حالی که تولید را باید مردمی کنیم.

وی با بیان اینکه باید تولید را بر اساس اصل 44 که مورد تاکید مقام معظم رهبری است مردمی کرد، افزود: برخی واگذاری‌ها مثلا در حوزه نفت که در مجمع تشخیص مطرح است، باید اینگونه باشد که واگذاری‌ها از دولت به ملت باشد، نه اینکه از دولت به دولت.

ولایتی تاکید کرد: در حوزه کشاورزی باید حمایت اساسی از کشاورز شود. در  حوزه صنعت هم باید حمایت درست شود. محصولات کشاورزی باید بیمه شود و کشاورز بازنشسته شود و محصولاتش خرید تضمینی شود.


پاسخ به سخنان دکتر عارف

دکتر ولایتی در خصوص سخنان دکتر عارف که درباره نحوه ارتباط با نهادهای نظارتی و سایر قوا سخن می گفت با بیان اینکه نکته ای که آقای عارف فرمودند، یک متممی نیاز دارد، گفت: حتما باید از نیروهای متخصص با سلایق مختلف سیاسی استفاده شود که دولت محروم نماند.

وی در عین حال گفت: ولی باید یک وجه مشترکی جریان های سیاسی داشته باشند و آن اینکه به نظام و ولایت فقیه و قانون اساسی در قول و فقه پایبند باشند.

این صاحب نظر مسائل سیاسی و تاریخی با اشاره به اینکه از زمان مونتسکیو به بعد تفکیک قوا صورت گرفته، افزود: بنا به اهمیت و پیچیدگی حکومت قوای سه گانه تشکیل شده و باید قوه مجریه قانونگرا باشد و در برابر رای قوه قضائیه خاضع باشد.

ولایتی افزود: اگر دولتی کابینه تشکیل میدهد این کابینه مرکب از وزرای متخصص باشد و هر وزیری در حوزه خودش اختیار رئیس جمهور را داشته باشد.

وی در عین حال با رد برخی تمثیل ها در عرصه اجرایی گفت: اینگونه نیست که دولت را به تیم فوتبال تشبیه کنیم.

دکتر عارف نیز در پاسخ تاکید کرد: صحبتی که آقای ولایتی مطرح کرد مهم بود. هر مسئولی که در سطح جمهوری اسلامی فعالی می کند باید وفاداری اش به قانون اساسی و نظام را اثبات کرده باشد.

پاسخ به سخنان دکتر محسن رضایی

دکتر ولایتی در پاسخ به نقطه نظرات دکتر رضایی مبنی بر تامین مسکن کشور و رفع مشکلات مربوط به مسکن مهر گفت:: همانطور که بعضی دوستان فرمودند کاری که صورت گرفته درست بوده و باید پاسخی به این نیاز مردم به مسکن داده می شد اما منحصر کردن آن به دولت کار درستی نبود.

وی با بیان اینکه برای افراد کم بضاعت سرمایه گذاری دولت اشکالی ندارد اما باید با فراهم کردن امکانات برای ورود بخش خصوصی باید تکمیل شود، گفت: عیوب مسکن مهر باید برطرف شود. گاز و برق و آب و ... باید برای این مسکن ها تامین شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص علت اینکه مسکن مهر در نقاط دور افتاده تاسیس شده، گفت: این موضوع برای جلوگیری از مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک به مرکز است و این سیاست درستی بوده است.

وی افزود: در کشور ما عمر متوسط ساختمان ها 50 سال است ولی در اروپا 150 سال. باید مسکن ها در کشور به صورت مقاوم ساخته شود.

پاسخ به سخنان دکتر حسن روحانی

دکتر ولایتی در پاسخ به سخنان دکتر روحانی در تشریح برنامه هایش برای گسترش عدالت اجتماعی گفت: معنی عدالت را فرمودند اما در عمل یعنی امکانات موجود در کشور به طور یکسان در اختیار مردم قرار گیرد. اعم از امکانات مالی و تحصیلی و ...

وی تاکید کرد: هر ایرانی در داخل و خارج، ایرانی است و باید به طور یکسان از امکانات موجود استفاده کند اما عدالت به تنهایی بدون پیشرفت به معنای تقسیم عادلانه فقر است.

این صاحب نظر مسائل سیاسی یادآور شد: عدالت و پیشرفت باید با هم توام باشند تا هم عدالت را داشته باشیم و هم پیش برویم. پیشرفت بدون عدالت هم یعنی افزایش فاصله طبقاتی.

پاسخ به سخنان دکتر حدادعادل

مجری برنامه از دکتر حدادعادل خواست بگوید برنامه دولتش برای مواجهه با کاهش درآمدهای نفتی در اولین سال دولت (92) چیست و پس از سخنان دکتر حدادعادل، دکتر ولایتی گفت: فروش نفت خام باید با محصولات فرآینده شده نفتی جایگزین شود.

وی با بیان اینکه جغرافیای سیاسی کشور ما دارای ویژگی‌هایی است که باید از این ویژگی‌ها استفاده کرد، تاکید کرد: از ویژگی های ترانزیتی خودمان باید برای حمل و نقل استفاده کنیم. خریدن گاز از برخی کشورها مانند ترکمنستان و فروختن به اروپا و ترکیه میتواند راهکار مناسبی باشد. همچنین موضوعات دیگر در زمینه ترانزیت.

وی در عین حال در تذکری مهم گفت: باید رابطه خود را با كشورهای دیگر اصلاح كنیم؛ لذا وقتی نفت را تحریم كردند ممكن است در آینده محصولات دیگر را نیز تحریم كنند كه ما باید بدانیم كه در برابر آن چه كنیم. باید برنامه داشته باشیم برای حل این مشکلات و بدانیم که چکار می‌خواهیم بکنیم.

پاسخ به سخنان دکتر قالیباف

پس از انکه شهردار تهران درباره موضوع تقویت تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی سخن گفت، دکتر ولایتی در فرصت قانونی خود گفت:  تولید را باید در صنعت و کشاورزی دید و تا وقتی تولید مردمی نشده و کارخانه ها به مردم واگذار نشود و دولت بخش مهمی از صنایع و تولیدات صنعتی را داشته باشد، درست نمیشود.

وی با اظهار تاسف از اینکه آنجا که تولید دولتی ضرر می کند از بانک مرکزی هزینه اش را می گیرد، گفت: اما بخش خصوصی این امکان را ندارد و وام ها هم گران قیمت است.

ولایتی یادآور شد: وقتی بخش خصوصی بخواهد واردات مواد اولیه کند در گذشته با 10 درصد قیمت جنس ال سی باز میکردند الان با 130 درصد میتواند باز کند که این برای تولید کننده مقرون به صرفه نیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: در کشاورزی تا نتوانیم قیمت محصولات را تضمین کنیم، کار درست نمیشود.

وی با طرح یک سوال ساده اما مهم گفت: چرا به همان قیمتی که گندم را از خارج میخریم از داخل نمی خریم؟

پاسخ به سخنان دکتر جلیلی

دکتر جلیلی در سخنان خود به سوال مجری برنامه درباره اینکه " گام دوم قانون هدفمندی یارانه ها را چگونه اجرا میکنید؟" پاسخ داد و پس از آن، دکتر ولایتی در فرصت 90 ثانیه ای خود گفت: یکی از بدترین کارها این است که طرحی خوب اجرا نشود ولو اینکه خود طراحی شده باشد و یارانه باید اجرا شود چون قانون مجلس است.

وی با اشاره به برخی نقدهای عمومی به مشکلات اجرای این قانون تاکید کرد: الان مردم میگویند پولی که میدهید را از ما بگیرید اما قیمت ها را به سابق برگردانید چراکه هدفمندی یارانه ها، مناسب اجرا نشد.

ولایتی افزود: وقتی که به صورت حساب نشده نقدینگی در جامعه بریزیم و کالا نیز متناسب با آن نباشد این تورم ایجاد می‌شود و باید این روند اصلاح شود.

دکتر ولایتی پشت تریبون قرارگرفت

مرتضی حیدری مجری برنامه از دکتر ولایتی این سوال را مطرح کرد که "برنامه عملیاتی دولت شما برای مهار گرانی و تورم چیست؟"

ولایتی در پاسخ به این سوال با بیان اینکه راه کنترل تورم، این است که ما به قواعد اقتصادی پایبند باشیم و قاعده اقتصادی میگوید هرگاه نقدینگی در بازار زیاد شده و متناسب با آن کالا در کشور نداشتید یا تولید نکردید یا وارد نکردید، عملا عرضه و تقاضا با هم تعادل ندارد، افزود: نباید میزان رها کردن پول در جامعه متناسب با تولید کالا و خدمات نباشد.

وی با تاکید بر اینکه برای اینکه تورم نداشته باشیم، باید فکرهای مختلفی بکنیم که یکی از آنها فکر عاجل است، افزود: یعنی دولت باید فورا تنظیم بازار کند و اگر اجناس حیاتی مورد نیاز مردم، مانند گوشت ومرغ و برنج و نان و مسکن و ... را به اندازه کافی تولید یا فراهم نکنیم تورم ایجاد می شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: اولین کار این است که یک فرصت برای کارهای فوری بکینم و یکی از این کارهای فوری، برگرداندن اعتماد مردم است.

ولایتی تاکید کرد: یکی از کارهای اعتمادزدا بخشنامه های متفاوت و متناقض است و معاون اول یا دیگر مسئولان اقتصادی دولت باید کاری کنند که هر بخش دولت یک کاری نکند که مردم سرگردان شوند.

پس از نقدها و نکات مطرح شده توسط کاندیداهای مختلف درباره سخنان دکتر ولایتی، وی مجددا پشت تریبون به سخنرانی پرداخت و گفت:  یک راه حل دراز مدت و میان مدت داریم و یک راه کوتاه مدت.

به اعتقاد وی، یکی از علل وضعیت آشفته اقتصادی امروز، از بین رفتن اعتماد بین دولت و مردم است و بازسازی اعتماد مجدد بین دولت و مردم از اساسی‌ترین کارهاست.

ولایتی با بیان اینکه باید یک تنفس 6 ماهه به تولیدکنندگان بدهیم، در تشریح علت این موضوع گفت: امروز کارخانه ها یا خوابیده یا کمتر از ظرفیت اسمی شان تولید میکنند چراکه دچار فشار مالیات و اقساط بانک و دیرکرد اقساط هستند.

این کاندیدای انتخابات یادآور شد: باید به صنعتگر فرصت داد تا تورم مهار شود.

وی همچنین خبر داد که مقدار زیادی دارو در گمرک به خاطر اختلاف قیمت ارز وجود دارد که باید دستور دهیم کالاها ترخیص شوند.

جمع بندی سخنان دکتر ولایتی در بخش اول مناظره

وی در جمع بندی سخنان خود در پایان بخش اول مناظره گفت: مطلبی که می‌خواهم بگویم هرچند ممکن است مربوط به سیاست باشد، اما ارتباطش با اقتصاد قطعی است. اول، آشتی با دنیا. اگر با دنیا آشتی نکنیم و بویژه با همسایگان روابط‌مان را توسعه ندهیم، در آن صورت از ظرفیت‌های منطقه‌ای نیز نمی‌توانیم استفاده کنیم.

وی افزود: بنابراین باید همکاری‌های منطقه‌ای به ویژه توسعه ارتباط با اکو و D8 را فعال کنیم. همچنین باید تعاملات نزدیکی با کشورهای همسایه مانند عراق، سوریه، پاکستان و قفقاز داشته باشیم.

مشاور مقام معظم رهبری در عین حال گفت: همچنین می‌خواهم بگویم که دامنه اصولگرایی وسیع است و هرکس که نظام، ولایت و انقلاب را قبول دارد، در این مجموعه قرار می‌گیرد اما از سوی دیگر بی‌جهت بر عده‌ای از متخصصین خانه‌نشین شده‌اند. باید این افراد در عرصه اقتصاد حضور داشته باشند.

ولایتی تصریح کرد: همانطور که مردم انقلاب و دفاع مقدس رابه پیروزی رساندند، باید اقتصاد را هم به آنها بسپاریم تا به پیروزی برسانند.

پاسخ کوتاه به سوالات مجری برنامه

سوال اول: در شرایط فعلی آیا با پیشنهاد کارفرمایان برای کاهش حق کارفرمایان از بیمه تامین اجتماعی موافقید یا خیر؟ 

این سوال کامل نیست و باید دید چه چیزی تولید می‌شود 

سوال دوم: آیا با کاهش مالیات شرکت‌ها برای تشویق تولید و سرمایه‌گذاری موافقید؟

 کاهش مالیات

 سوال سوم: در انتخاب وزرا و مدیران ارشد، کدام ویژگی اولویت اول شماست؟ 1- تجربه / 2- تخصص / 3- پاکدستی / 4- تدبیر 

 هرچهار گزینه با هم

سوال چهارم: با توجه به درآمد محدود حاصل از هدفمندی یارانه‌ها، کدام گزینه را انتخاب می‌کنید؟ 1- کاهش تعداد دریافت‌کنندگان یارانه / 2- کاهش یارانه نقدی / 3- افزایش قیمت بنزین برای تامین منابع یارانه

 سوال غلط است

سوال پنجم: شب عید که تقاضای میوه افزایش می‌یابد، برخی از کارشناسان دولت، واردات میوه را به منظور تنظیم بازار، توصیه می‌کنند. شما به کدامیک معتقد هستید: 1- محدودیت واردات در حمایت از باغداران انجام شود، 2- واردات میوه برای تنظیم بازار برای رفاه مصرف‌کننده؟

حمایت از کشاورزان

سوال ششم: برای لایحه بودجه سال 93 کدام‌یک را در اولویت افزایش بودجه قرار می‌دهید؟ 1- توسعه روستاها / 2- توسعه فناوری اطلاعات / 3- افزایش وام ازدواج

توسعه روستاها

سوال هفتم: برای توسعه صنعت و اشتغال کدام‌یک را در اولویت قرار می‌دهید؟ حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط یا سرمایه‌گذاری در صنایع بزرگ و مادر؟

 کوچک و متوسط

 نظر کاندیداها درباره عکس‌هایی که صداوسیما در مناظره نشان داد


ولایتی: مکانیزه کردن کشاورزی از ضرورت‌هاست.ولایتی: نوسازی بی‌هویتی است که معلوم نیست کجاست. متاسفانه شهرهای ما برای رعایت صرفه‌جویی و افزایش مسکن هویت خود را از دست داده‌اند.

ولایتی: این یک تراکم ترافیک است که بلای جان شهرهای بزرگ ماست. اگر درست آسیب‌شناسی شود، وسائل حمل و نقل عمومی بخصوص مترو باید افزایش پیدا کند.

ولایتی: این تصویر یک وسیله حمل و نقل راحت را نشان می‌دهد که برای صادرات و واردات از این کشتی‌ها استفاده می‌شود اما ما باید در بنادر خودمان نیز شرایط لازم را فراهم کنیم اما آنطور که باید اسکلت‌سازی انجام نشده است در حالیکه ما می‌توانیم از خوزستان تا چابهار از این وسیله استفاده کنیم.

ولایتی: ما در زمینه پزشکی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا کردیم و این تصویر پیشرفت‌های ما را در زمینه درمان نسبت به قبل نشان می‌دهد و اوایل انقلاب برای بیماری‌های ساده، بیماران به خارج اعزام می‌شدند ولی اکنون بسیاری از بیماری‌ها در داخل معالجه می‌شود. این بیمارستانی که نشان داده شده، بازسازی شده و دارای تجهیزات است.

ان‌شاءالله همه بیمارستان‌های ما اینگونه باشد. ما باید به سمت معالجه رایگان حرکت کنیم. در برنامه پنجم پیش‌بینی شده که سهم بیمار از پرداخت هزینه‌های درمان 30 درصد باشد و ان‌شاءالله ما باید در برنامه‌های بعدی به سمتی برویم که این رایگان شود.


ولایتی: کار عمرانی رها شده و غیرفنی است که غیرمنصفانه بهره‌برداری شده است. بسیار آموزنده است. ممکن است بخشی از عللی که موجب شده رها شود این است که تعداد زیادی از پروژه‌ها به خاطر فقدان بودجه عمرانی نیمه کاره مانده است.ولایتی
: بازار پر رونقی است که مردم آمده‌اند اجناس بگیرند. بازاری که باید شکل سنتی خود را حفظ می‌کرد، مثل بازار تبریز و اصفهان و علاوه بر محل خرید و فروش بودن میراث فرهنگی ما بود.ولایتی: (پس از قرائت سوره عصر) انسان که عمری خودش را از دست می‌دهد، در حال زیان‌کاری است، مگر آنچه را که قرآن گفته انجام دهد.


سخنان پایانی دکتر ولایتی:

ما در مسیر چشم‌انداز بیست ساله به سمتی حرکت کنیم که موجب احیای تمدن ایران شود و ایران به عنوان یک گوهر یک‌دانه در تاریخ بشر جایگاه خود را پیدا کند و کشور شماره اول دنیا باشد.
نوع مطلب : ریاست جمهوری ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 6 مرداد 1396 09:03 ب.ظ
At this time it sounds like Drupal is the preferred blogging platform available right
now. (from what I've read) Is that what you are using on your blog?
دوشنبه 12 تیر 1396 10:09 ق.ظ
Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thanks
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 04:15 ب.ظ
hey there and thank you for your info – I've definitely picked up something new from right here.

I did however expertise a few technical points using
this site, as I experienced to reload the website a lot
of times previous to I could get it to load properly.
I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances
times will sometimes affect your placement in google and
can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.
Anyway I'm adding this RSS to my email and can look out for a lot
more of your respective interesting content. Ensure that you update this again soon.
جمعه 25 فروردین 1396 01:40 ب.ظ
What's up everyone, it's my first go to see at this web site, and piece of writing is really
fruitful for me, keep up posting such content.
شنبه 11 خرداد 1392 05:29 ب.ظ
سلام وبلاگ زیبایی داری برای افزایش بازدید وبلاگت بیا به آدرس زیر ثبتش کن و تا منم بتونم هر روز بهت سر بزنم و به جمع دایرکتوری وبلاگ نویسها بپیوندی ممنون
http://fabner.net
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :